Doğru Web Sitesi Nasıl Yapılır ? Web Tasarım | Web Yazılım - Ödüllü Web Atölyesi
12 Haziran 2020 13:021276 kez okundu

Doğru Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Merhaba;

Doğru web sitesi nasıl yapılır başlıklı yazımıza hoşgeldiniz.

Piyasada web tasarımcı, web site hazırlayıcı, webci gibi tabirlerle binlerce web ajansı vardır. Bunlardan bir çoğu 1-2 bilgisayardan oluşan küçük kuruluşlardır. Genelde ekonomik hizmetler sunarlar. Bir web sitesinin yapılması için doğru firma seçmek için öncelikle çalışanları ve daha önce yapmış olduğu projeleri çok önemlidir.

Bir web sitesi yapmak için ihtiyaç duyulan personeller aşağıdaki gibidir.

 • Tasarımcı(Grafiker); Photoshop vb bir programla tüm görselleri tasarlayan kişidir. Piyasada kullanılan tabirle UI, UX kısmıdır.
 • Ön yüz Geliştirici; Hazırlanan tasarımlara html-css diline çeviren kişidir. Piyasada kullanılan tabir front end developer dır. Bu kişinin yapmış olduğu sayfalar tüm cihazlara uygun(responcive) olmadır.
 • Yazılım; Hazırlanan html-css sayfalarını dinamik hala getiren kişidir. Bir kontrol paneli hazırlar bunun sayesinde sayfada istediğiniz heryeri değiştirebilirsiniz. Piyasada kullanılan ismi Back end developer dır.
 • İçerik Uzmanı ; Hazırlanan web sitesinin içeriklerini piyasa koşullarında firmayı yansıtacak şekilde giren web sitesini yayınlamaya hazırlayan kişidir.
 • Optimizasyon Uzmanı ; Hazır olan sitenin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için ayar yapan kişidir. Piyasadaki karşılığı SEO dur.

Yani bir web sitesini yapmak için müşteri temsilcinizide sayarsak 6 kişiye ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılayamayan firmalar ise sadece hazır çalışmaları revie edip sizlere sunarlar buda başarısız bir çalışmayı ortaya çıkartır.

Web Site Hazırlarken Önemli olan Kurallar;

 1.  Tasarımlarınız özgün olmalı, bir yerden kopya olmamalı, hazır bir çalışma olmamalı. Eğer bir şablon kullanırsanız bu internetteki sizi yansıtan yüzünn gerçekten basit bir tabela haline gelir.
 2. Tasarımı yazılıma dönüştürürken HTML ve CSS dillerini kullanırken minumum kodlama kullanılmalı
 3. HTML, CSS, Java, JQuery gibi dosyaların sıkıştılmış olarak kullanıldığından emin olmalısınız
 4. HTML kodlamanın herhangi biryerinde hata olmamalı
 5. Doğru yazı karakterleri seçilmeli ve doğru boyutlarda kullanılmalı
 6. Kullanılan resimler web platformuna uygun olarak seçilmeli
 7. Kullanılan resimlerin telif hakları önemlidir google resimlerden bir resim bulup direk kullanmazsınız.
 8. Kullandığınız yazılar özgün olmalı
 9. Tüm cihaz ve platformlarda doğru göründüğünü teyit etmelisiniz.
 10. Sayfanızın hızını google speed gibi bir platformla ölçmeli ve iyi bir değerde olduğunu görmelisiniz.
 11. Muhakkak bir SSL sertifikası kullanılması gereklidir. SSL sertifikası kullanılmaz ise sayfanız birçok virus programı nedeniyle açılmayacaktır.

Yukarıdaki kurallar gibi birçok temel kurallar vardır bir sonraki yazımızda web site altın kurallar adı altında sizlerle paylaşacağız.

Yük. Müh. Kazım Özçelik
OZC İnternet Teknolojileri 

Web Tasarım, Web Yazılım, Mobil Uygulama, Markalaşma ve Kurumsal Kimlik, Fotoğraf ve Video Çekimleri, Sosyal Medya , İnternet Reklamcılığı ve Siber Güvenlik alanlarına profesyonelleşmiş ekibi ile birçok kamu kurumu ve özel kuruluşa hizmet veren OZC İnternet Teknolojileri, internet teknolojileri alanında gelişen dünyadaki trendleri yakından takip ederek, doğru, güvenilir ve en uygun adımlarla çalışmalarına inovatif ve proaktif teknikleri yansıtmaktadır.