2020 İnternet Kullanım Alışkanlıkları Web Tasarım | Web Yazılım - Ödüllü Web Atölyesi
10 Temmuz 2020 13:34989 kez okundu

2020 İnternet Kullanım Alışkanlıkları

 

İnternet teknolojileri iletişim ve haberleşme ihtiyaçlarına alternatif olarak icad edildi. Bugün başta düşünülen ihtiyaçlarımızdan çok daha fazlası için internet kullanıyoruz.

 

Dünden bugüne internet hayatımıza nasıl girdi ve zaman içerisinde nasıl gelişti?

 

 • 1969 yılında arpanet’in girişimiyle ilk mesaj gönderildikten sonra 1970’li yıllarda internet hızla büyümeye başladı.

 

 • İlk e-mail sistemde bulunan tüm kullanıcılara 1971 yılında gönderildi.

 

 • 1977 yılında piyasaya sürülen ilk modemle insanlar evlerinden internete kolayca bağlanmaya başladı.

 

 • 1980’lerde yapılmaya başlanan dosya transferleri ile internet sadece haberleşme aracı olmaktan çıktı.

 

 • Şimdilerde internet müzesi olarak hizmet veren symbolics.com, ilk domain olarak 1985 yılında kayıt edildi.

 

 • İlk arama motoru ‘archie’ 1990 yılında, günümüzün en popüler arama motoru google ondan 8 yıl sonra kuruldu.  

 

 • Günümüz internet sitelerinin çoğunu oluşturan html 1990 yılında tasarlandı.

 

 • 1991 yılında ise internet günümüzdeki halini aldı ve world wide web kullanıma sunuldu.

 

 • İlk internet sitesi kabul edilen info.cern.ch ise 6 ağustos 1991 yılında yayınlandı.

 

 • Tim Burners Lee tarafından parodi bir müzik grubuna ait resmin yayınlanmasıyla 1992 yılında internete ilk resim yüklenmiş oldu.

 

 • İnternet üzerinden ilk alışveriş 1994 yılında, amazon ve e-bay üzerinden ilk satışlar 1995 yılında yapıldı.

 

 • İlk sosyal medya sayılan friendster 2002 yılında çıktı. Sonrasında ise günümüzün en popüler sosyal medya platformları Linkedin 2003, Facebook 2004, Youtube 2005, Twitter 2006, Instagram 2010 yılında kuruldu.

 

Günde kaç saatimizi internette geçiriyoruz, internette nelere vakit harcıyoruz?  

 

İnternet kullanımı ilk zamanlarda çok dar bir insan grubunu kapsarken kısa sürede neredese tüm dünya nüfusunun elinin altındaki bir teknolojiye dönüştü.

 

We Are Social’ın Ocak 2020’de yayınladığı bir araştırmaya göre Dünya nüfusunun %59’u internet kullanıcısı. Bu kullanıcılar günde ortalama 7 saatlerini internette geçiriyorlar.

 

Dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanıyor  

 

Dünya nüfusunun %67’si mobil kullanıcısı ve yine dünya nüfusunun %49’u sosyal medya kullanıyor. Yani neredeyse dünya üzerinde her iki kişiden biri sosyal medya kullanıyor.

 

Facebook en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformu

 

 

En çok kullanılan sosyal medya platformları arasında Facebook 2.49 milyar kullanıcı sayısıyla ilk sırada. En çok kullanıcıya sahip ikinci platform ise Youtube. Bu platformları WhatsApp takip ediyor.

Sosyal medya platformları arasındaki sıralamayla 2.49 milyar kullanıcı ile Facebook Dünya üzerinde en çok tercih edilen sosyal medya platformu.

 

E-ticarette her on kişiden yedisi satın almayı gerçekleştiriyor

 

Araştırma verilerine göre 16-64 yaş arası E-Ticaret aktivitelerine göre İnternet kullanıcılarının; %80’inin online ürün araması yapıyor ve %90’ı online mağaza ziyaretleri gerçekleştiriyor. Bu alışveriş adımlarını gerçekleştiren her on kişiden yedisi online alışveriş işlemini tamamlıyor.

İnternet, insanlık tarihine bakıldığında çok ama çok kısa bir önce icad edilmesine rağmen dünya nüfusunun üçte ikisi tarafından neredeyse günlük yaşamın her alanında aktif olarak kullanılıyor.

İnsanlarla iletişim kurmamızı, market alışverişlerimizi, tatil programlarımızı, iş toplantılarımızı daha kolay hale getiriyor.

Başka bir açıyla yaygılanşan internet kullanımıyla birlikte işletmelerin müşterilerine ulaşması oldukça basit hale geldi. Dijital olanakların artışı, sosyal medyanın ve internetin yaygınlaşması pazarlama faaliyetlerinde daha hızlı ve etkili sonuçlar almaya, bir topluluk oluşturmaya ve müşteriler ile yakın ilişkiler kurmaya imkan veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Web Tasarım, Web Yazılım, Mobil Uygulama, Markalaşma ve Kurumsal Kimlik, Fotoğraf ve Video Çekimleri, Sosyal Medya , İnternet Reklamcılığı ve Siber Güvenlik alanlarına profesyonelleşmiş ekibi ile birçok kamu kurumu ve özel kuruluşa hizmet veren OZC İnternet Teknolojileri, internet teknolojileri alanında gelişen dünyadaki trendleri yakından takip ederek, doğru, güvenilir ve en uygun adımlarla çalışmalarına inovatif ve proaktif teknikleri yansıtmaktadır.